وکیل سرقت خودرو و مجازات آن در وکیل نوین

وکیل سرقت خودرو و مجازات آن در وکیل نوین

به طور کلی سرقت عبارتست از ربودن مال دیگری بدون رضایت و اطلاع مالک آن مال

سرقت یکی از مهمترین جرایم علیه اموال و مالکیت اشخاص است، قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ تعریف سرقت را اینگونه بیان میدارد: سرقت عبارتست از ربودن مال متعلق به غیر جرم سرقت دارای عناصر و ارکانی می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت .

برای اینکه جرم سرقت محقق شود باید سه رکن داشته باشد

۱-عنصر مادی

فرم زیر را تکمیل نمایید تا مشاوره تلفنی رایگان داشته ویا وکیل متخصص به شما معرفی گردد .

۲-عنصر معنوی

۳-عنصر قانونی

عنصر مادی

به عملی که از طرف شخص باید صورت بگیرد تا جرم اتفاق بیافتد عنصر مادی گفته می شود .در جرم سرقت عنصر مادی به شکل ربودن یا جابجا کردن و برداشتن و یا پنهان کردن می باشد.

 عنصر معنوی

شخص برای انجام جرم باید قصد انجام آن را داشته باشد به این معنا که برای سرقت یک مال از قبل برای سرقت تصمیم گیری کرده و قصد سرقت را داشته است و بداند مالی را که قصد سرقت آن را دارد متعلق به دیگری می باشد.

عنصر قانونی

اگر عملی را که انجام میشود در قانون برایش مجازات تعیین شده باشد عنصر قانونی نامیده می شود.همه جرایم نیازمند عنصر قانونی هستند. اگر عملی در قانون جرم باشد بر اساس آن می توان شخص مجرم را مجازات نمود.

مال دزدیده شده دارای ویژگیهایی می باشد که عبارتند از:

۱-مال دزدیده شده حتما باید شیء باشد و قابل نقل و انتقال باشد

۲-مال دزدیده شده حتما باید متعلق به دیگری باشد .

۳-مال دزدیده شده حتما باید از تصرف صاحبش خارج شود و به تصرف سارق در بیاید.

سرقت خودرو

سرقت خودرو یکی از تلخترین اتفاق هایی است که برای ما و اطرافیانمان ممکن است پیش آید که سرانجامی تلخ و ناراحت کننده دارد. البته در بسیاری از موارد سرقت ناکام می ماند و خودرو با کمک نیروی انتظامی از چنگال سارقان رها میشود ولی طبیعتا خودرویی که سرقت شده بعد از اینکه پیدا میشود خیلی تغییر کرده مثلا قطعات داخلی ماشین برداشته شده و خیلی از قطعات دیگر وجود ندارد و فرد مالباخته  متحمل هزینه های زیادی برای تعمیر و باز سازی خودرو میشود.

دلایل سرقت خودرو

در مواردی که خودرویی سرقت میشود معمولا مهمترین عامل سهل انگاری مالک خودرو است و یا ایمنی درستی برای خودرو تعبیه نشده است. به طور کلی سرقت زمانی انجام میشود که صاحب خودرو یک سری اقداماتی را که باید انجام دهد را انجام نداده و خودروی خود را از دست میدهد.

اقداماتی که مال باخته بعد از سرقت خودرو باید انجام دهد

درصورتی که خودرو فردی به سرقت رفت اولین اقدام تماس با پلس است باید مشخصات کامل خودرو ومکان و زمان حدودی سرقت را به پلیس اطلاع دهد تا پس از ثبت اطلاعات واحد گشت به محل مورد نظر اعزام شود. بعد از اینکه پلیس در محل حاضر شد گزارشی مبنی بر سرقت تهیه میکند و در ختیار مال باخته قرار می دهد . بعد از گرفتن گزارش به کلانتری محل سرقت مراجعه کند و گزارش سرقت را بدهد. باید مدارک خودرو را همراه داشته باشید. در این مرحله جستجو برای یافتن خودرو آغاز می شود. در این مرحله باید مدارک ماشین و مدارک شناسایی فرد و اطلاعاتی که مال باخته از سرقت دارد را در اختیار مامور تجسس قرار دهد .

باید توجه داشته باشید که فرد مال باخته و یا شخصی که پلاک خودروی او ربوده شده است حتما باید بلافاصله سرقت را به پلیس اطلاع دهد در غیر این صورت چنانچه با خودروی فرد جرمی انجانم شود صاحب خودرو و یا  صاحب پلاک باید پاسخگو باشد ودردسرهای زیادی تا اثبات بی گناهی برایش پیش خواهد آمد.

به طور کلی کشف پرونده های سرقت به عهده پلیس آگاهی است و به همین علت بعد از صوتجلسه کردن اطلاعات توسط مامور کلانتری پرونده به آگاهی ارجاع خواهد شد. به خاطر داشته باشید که مدارک خودرو را به هیچ عنوان داخل خودرو نگهداری نکنید.