ملک مشاع

ملک مشاع | معرفی وکیل ملک

ملک مشاع | معرفی وکیل ملک

 

وکیل ملک و انواع دعاوی ملکی یکی از مهمترین عناوینی است که برای مجموعه ای از دعاوی حقوقی و کیفری که به نوعی به موضوع املاک و مستغلات مربوط می شوند در نظر گرفته می شود. در این مجموعه از دعاوی موضوعات بسیار متنوعی یافت می شود. مانند: دعاویی الزام به تنظیم سند رسمی، الزام به ایفای تعهدات قراردادی و قانونی، الزام به اخذ پایان کار، الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی ملک، خلع ید ، تقسیم و افراز املاک مشاع و همچنین دعاوی کیفری مانند: انتقال یا فروش مال غیر، کلاهبرداری، جعل سند، تصرف عدوانی و ممانعت از حق، که همه این موضوعات در دایره دعاوی ملکی قرار دارند.

منظور از ملک مشاع و ملک مفروز چیست؟

منظور از مشاع (یا ملک مشاع) ملکی است که میان چند نفر مشترک باشد و در مقابل آن ملک مفروز قرار دارد. منظور از مفروز ملکی است که بعد از اشاعه به صورت چند سهم جداگانه درآمده و میان شرکا تقسیم شده باشد.

فرم زیر را تکمیل نمایید تا مشاوره تلفنی رایگان داشته ویا وکیل متخصص به شما معرفی گردد .

ممکن است دو یا چند نفر ملکی را به شراکت مالک باشند بدون اینکه سهم هر کدام از آنان از نظر حدود و مشخصات بین مالکین مشخص شده باشد که به آن ملک مشاع گفته می شود و چنانچه مالکین با رضایت یکدیگر قسمت یا قسمت های مشخصی را برای یکدیگر تعیین نمایند به قسمت های تعیین شده سهم مفروز گفته می شود

اصطلاح مفروز در برابر مشاع زمانی به کار می­رود که از نظر مقررات ثبتی، قصد جداکردن یک قسمت از سهم مالکیت یکی از شرکاء از سهم سایر شرکاء در ملک معین مطرح باشد. یعنی اگر چند نفر هر کدام مقدار مشاعی از ملک را مالک باشند و بخواهند سهم خود را مفروز کنند تا مستقلاً از ملک خود بهره ­برداری کنند، باید آن ملک به نسبت سهم مشاعی مالکان بین آنان افراز شود.

تفاوت تفکیک، افراز و تقسیم ملک و املاک چیست؟

ممکن است یک نفر مالک زمین بزرگی باشد و تصمیم به تفکیک ملک خود و تقسیم آن به قطعات و متراژ کوچکتری داشته باشد که در اینجا مالک که یک نفر است ملک خود را تفکیک می نماید.

اما در مورد افراز شرایط متفاوت است. چرا که در افراز حتما باید مالک بیش از یک نفر باشد و بطور مثال نمی توان گفت که شخصی می خواهد ملک خود را افراز نماید. در تقسیم نامه های زمین و یا املاک، مالک بیش از یک نفر است و ممکن است یکی از شرکا سهم بیشتری داشته باشد و نوعی صلح بین شرکا انجام شود

آیا فروش ملک مشاعی بدون رضایت مالکین دیگر امکان دارد؟

شریک زمین مشاع یا ملک مشاع هر وقت تمایل داشته باشد می تواند تقاضا کند که ملک مشاع بین او و دیگر مالکان افراز شود، مگر آنکه به موجب قانون افراز آن ملک امکان نداشته باشد. به این صورت که توافق می کنند که سهم هر کدامشان چند متر مربع باشد و در کدام قسمت زمین قرار گیرد که در اینصورت اداره ثبت اسناد و املاک طبق توافق شرکا اقدام به صدور سند تفکیکی می نماید.

آیا خلع ید از وکیل ملک مشاع امکان دارد؟

در مواقعی که هیچگونه قراردادی بین مالک و شخص متصرف ملک وجود نداشته باشد دیگر طرح دعوای تخلیه بی معنی و بی فایده است و در این مواقع چاره کار طرح دعوای خلع ید از ملک است.

در این مواقع شخص مالک برای تقدیم دادخواست خلع ید از ملک باید ابتدا مالکیت خود را به اثبات برساند که مهمترین و محکمترین دلیل در این راستا ارائه سند مالکیت است و همچنین شخص مالک باید این موضوع را نیز به اثبات برساند که شخصی که ملک را در تصرف دارد، بدون اذن یا اجازه مالک ملک مذکور را تصرف نموده است که به آن تصرف غاصبانه نیز می گویند.

دعاوی مربوط به خلع ید ، دستور تخلیه ، تخلیه ید و رفع تصرف عدوانی به دلیل شباهت هایی که با یکدیگر دارند، اغلب باعث اشتباه اکثریت مردم می شوند که این اشتباه باعث از دست رفتن وقت و هزینه زیادی از آنها می شود.

به همین دلیل  برای جلوگیری از هدر رفتن وقت وهزینه قبل از طرح هرگونه دعوا لازم است با وکیل خبره و متخصص در امور ملکی مشاوره داشته باشید. ما به شما سامانه وکیل نوین را معرفی میکنیم . سامانه وکیل نوین با معرفی بهترین وکلا در امور ملکی آماده همکاری با هم میهننان عزیز درسراسر کشور می باشد .

مشاوره تلفنی و حضوری با شماره های ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۷ وهمچنین ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ تماس حاصل نمایید.